Televize, tablet, smartphone: Proč by měly děti být před obrazovkou co nejméně

24.06.2023

Moderní technologie jsou nedílnou součástí našeho života, a pro naše děti to platí dvojnásob. Když se potřebujete na něco soustředit, ať už je to příprava oběda nebo vyřízení osobních věcí, je pohádka nebo video na YouTube skvělým pomocníkem. Jak ale určit, kdy je toho už moc, a jak zabránit tomu, aby se ze sledování obrazovky nestal zvyk?

Kolik času u obrazovky je už moc

Dle Americké asociace pediatrů by děti do 18 měsíců neměly trávit žádný čas před televizí či s tabletem v ruce, mezi 18 a 24 měsícem velmi omezeně a vždy s rodiči, a od 2 do 5 let maximálně 1 hodinu denně. Děti se v tomto věku učí skrze interakci, kterou žádná obrazovka nenahradí, a to ani v případě "edukačních" programů pro děti.

Pokud tedy už něco dítěti pustíte, buďte s ním a povídejte si s ním o tom, co vidí, co se v příběhu děje. Také vybírejte taková videa, kde příběh sleduje jednu linku a nedochází k rychlým změnám obrazu.

Proč sledování obrazovky dětem škodí

A jaké jsou možné negativní důsledky nadměrného sledování televize či videí na tabletu/mobilu?

Pomalejší vývoj dítěte: Vzhledem k tomu, že sledování televize či tabletu je pasivní činnost, nedostává při této činnosti dětský mozek dostatek podnětů. To má vliv nejen na míru propojenosti jeho mozku, ale dle výzkumů se projevuje i zhoršenou soustředěností a neschopností zvládat své emoce u starších dětí.

  • Horší jazykové dovednosti: Jak již bylo řečeno, děti se nejvíce učí skrze interakci v reálném světě. Přestože na trhu můžete nalézt řadu vzdělávacích aplikací pro děti, je nutné si uvědomit, že jejich účinnost je výrazně nižší, pokud při ní chybí interakce s rodičem.
  • Vyšší sklon k obezitě: Studie ukazují, že sledování TV od útlého věku zvyšuje pravděpodobnost nadváhy v pozdějším věku. Sezením u obrazovky se stává dítě pasivnější, ve svém volném čase preferuje méně náročné aktivity a zároveň má horší stravovací návyky.
  • Problémy se spánkem: Řada studií prokázala, že sledování obrazovky (zejména ve večerních hodinách) má negativní dopad na kvalitu spánku. To platí nejen pro dospělé, ale i pro půlroční miminka, která pro svůj správný vývoj potřebují spát až 15 hodin denně.

Zdravé návyky začínají u rodičů

Pokud chcete, aby si dítě osvojilo co nejdříve zdravé návyky ohledně sledování televize či tabletu, je potřeba v prvé řadě začít u sebe. Co tedy dělat, aby byl negativní dopad sledování obrazovek co nejmenší?

  • Pokud televizi nesledujete, mějte ji vypnutou. A to platí i v případě, kdy je televize puštěna jen jako pozadí. Televize i jako pozadí je rušivým elementem při hře, a to nejen pro dítě, ale i pro rodiče, jehož interakce s dítětem je nižší.
  • U televize nejezte. Studie ukazují, že jezení u televize vede ke špatným stravovacím návykům. Kvůli sledování obrazovky se tolik nesoustředíme na jídlo. Nevnímáme tedy, kdy jsme najedeni a máme tak tendenci se přejídat.
  • Během hry s dítětem nemít telefon v ruce. Stejně jako puštěná obrazovka na pozadí i sledování telefonu je rušivým elementem při dětské hře.
  • Nesledujte TV (a ani jiné obrazovky) alespoň hodinu před spaním. Pro zdraví člověka je vedle dostatku pohybu důležitá i kvalita spánku. Tu modré světlo z obrazovek výrazně narušuje.


Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.


Kdo pro vás píše články?

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) nebo si oddychne při cvičení jógy.