3 věci, které vaše dítě musí umět, aby se naučilo číst

18.11.2020

Číst se většina naučí až v první třídě na základní škole. Některým dětem to jde snadněji, některé se čtením bojují. Každopádně všechny děti musí splnit 3 hlavní předpoklady, aby se z nich staly úspěšní čtenáři. Jaké to jsou?

1. Dítě umí přiřadit zvuky k písmenkům abecedy

Aby se dítě naučilo číst, je nutné, aby znalo abecedu. Není nutné, aby ji umělo odříkat, ale aby vědělo, že existují určitá písmenka a k nim přiřazené zvuky. Dítě si zároveň uvědomuje, že lze ze stejných hlásek vytvořit různá slova (např. sova-vosa).

Jak dovednost nacvičit: Využijte kartičky, které mají na jedné straně obrázek a na druhé je slovo (pojmenování obrázku).

2. Dítě umí rozlišit hlásky

Tato dovednost souvisí se znalostí abecedy. Dítě umí slova hláskovat (např. p-e-s).

Jak dovednost nacvičit: Ptejte se dítěte, na jaké písmenko slovo začíná, jaké písmeno mají různá slova společná, jaké písmenko je ve dvou slovech jiné apod. 

3. Dítě umí rychle pojmenovat obrázky

Tato dovednost je nezávislá na předešlých dvou dovednostech. Pokud je dítě si schopné rychle vybavit jméno obrázku, bude pravděpodobně schopné si rychle vybavit i jméno pro slovo (jak má slovo znít). Takovéto děti spíše budou zvládat číst plynule bez větších obtíží.

Jak dovednost nacvičit: Existují dva způsoby. Buď po jednom ukazujte dítěti obrázky a sledujte, jak rychle si vybaví jeho název, nebo ukažte obrázky najednou a sledujte, za jak dlouho je všechny pojmenuje.


Výše zvýšené dovednosti se týkají dětí předškolního věku. Nicméně už u novorozenců a batolat můžete vytvořit základ pro to, aby se stali budoucími čtenáři. A tím, jak ho vytvořit, je číst jim. I proto je součástí našeho boxíku knížka o veverce Sofi. Pokud budete i těm nejmenším pravidelně číst, pomůžete jim zlepšit jejich schopnost poslouchat, seznámíte je s novými slovy a naučíte je soustředění. Navíc chvíle, kdy si společně čtete, je krásně strávený čas, který si zamilujete jak vy, tak i vaše ratolest.Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.


Kdo pro vás články píše

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka Martínková. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) nebo si oddychne při cvičení jógy.