Dítě nechce jíst ovoce a zeleninu. Co s tím?

20.06.2022

Ovoce a zelenina by měly být nedílnou součástí jídelníčků všech lidí a u dětí to platí dvojnásob. Minerály a vitaminy v nich obsažené jsou zásadní pro zdravý vývoj dítěte. Navíc jejich včasným zařazením do dětského jídelníčku si dítě osvojí zdravé stravovací návyky.

Bohužel výzkumy ukazují, že přes 80 % dětské populace jí málo ovoce a především zeleniny. Přitom právě děti od 1 do 2 let by měly sníst každý den 100 gramů ovoce nebo zeleniny, rozdělené do 2 - 3 jídel. Co ale dělat, když nám naše milované dětičky na talíři vždycky to nejzdravější nechají? Jaký je nejlepší způsob, jak jim vytvořit zdravé stravovací návyky?

Buďte trpělivý

Trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. Nutit děti, aby vše snědli, když zarytě odmítají, není nejlepší způsob, jak jim vytvořit lásku k jejich neoblíbeným potravinám. Naopak to způsobí více škody než užitku. Přehnaný nátlak k jezení jakékoliv potraviny mohou děti chápat jako povinnost k jídlu.

Než je nutit, využijte jejich přirozené zvědavosti a nechte je ochutnávat různé druhy potravin. Na základě toho se mohou samy rozhodnout, zda jim něco chutná/nechutná. Čas nám hraje do karet. Láska k neoblíbené brokolici může přijít z ničeho nic a stát se oblíbeným kouskem na talíři. Děti rostou, vyvíjí se a s tím se mění i jejich chutě. 

Aranžujte, skládejte a tvarujte

Stejně jako my, i děti jí pohledem. Zaujměte je proto hezky naaranžovaným jídlem, které nejen voní, ale je i hezky barevné. Kromě klasického krájení ovoce a zeleniny na kolečka či měsíčky si můžete pomoci vykrajovátky a naservírovat malým mlsounům okurkové kytičky či jablečné hvězdičky. Nebo zeleninu nastrouhejte do chutného salátu. Oblíbeným je mrkvovo-jablečný, ale nebojte se i experimentovat a zkuste třeba kombinaci řepy s hruškou. 

Radujte se z jídla

Při seznamování s novou potravinou dbejte i na svůj výraz obličeje. Pokud budete svého miláčka krmit řepou s obavami ve tváři, zda ji bude jíst nebo plivat, vězte, že spíše to druhé bude pravdou. Děti přejímají naše emoce a chování a u stravování to platí taktéž. Proto i při zkoušení nových chutí vyzařujte pozitivní emoce a váš drobeček si jídlo bude užívat stejně jako vy.

Vařte spolu a povídejte si o jídle

Zažijte zábavu a společně s dětmi si připravte zdravé jídlo. Nechte děti pomáhat a zajímat se o připravovanou pochoutku. Pak si sedněte ke stolu, společně ochutnejte a povídejte si o tom, proč je ovoce a zelenina pro naše zdraví důležitá. 


Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.


Kdo pro vás články píše

Tento zajímavý článek o dětské výchově a vývoji pro vás (nás) připravila Markét. Markét je studentka mezi jejíž největší zájmy patří psaní. Kreativní myšlení a zájem o děti tvoří základ pro tyto články. Kromě psaní ráda sportuje a cestuje. Nejdále se podívala do Indie.