Jak poznat talent u dětí

27.09.2021

Každý rodič je přesvědčen, že jeho dítě má nějaký skrytý talent. A řada rodičů se snaží aktivně pátrat po talentu svého dítěte, ovšem ne vždy úspěšně. Někdy je lepší strategií nechat dětský talent, aby se sám projevil. A jak toho dosáhnout?


Dovolte dětem se nudit

Dětské nadání se nejčastěji projevuje v momentě, kdy děti nemají co "na práci" a musí se nějak zabavit sami. Právě v těchto chvílích děti hledají svůj objekt zájmu, který stojí za hlubší prozkoumání. Může jít o cokoliv, od hraní na xylofon, kopání do míče či prohlížení knížky. V takovýchto chvílích sledujte, co vaše dítě láká, u čeho dlouho vydrží. Napoví vám to, jakým směrem se momentálně chce nechat nést.

Aktivně je podporujte v jejich zájmech

Pokud své dítě naleznete zabrané do nějaké činnosti, snažte se ho v ní i dále podpořit. A to i v situacích, kdy bloumání vašeho dítěte nabere jiný směr, než byste si přáli. Například pokud se vaše dítě rozhodne si vymalovat zdi pokoje pastelkami, první reakce každého rodiče je řádně malému Picassovi vynadat. Zkuste tuto reakci (i když je to těžké) potlačit. Místo toho mu dejte najevo, že je hezké, že chce malovat, ale i mu vysvětlete, že na malování je lepší papír než zeď. Ideálně si s ním pak sami sedněte a něco společně nakreslete.

Vystavte je různorodým aktivitám

Zájem je hnacím motorem pro rozvoj talentu. Proto dítěti nabídněte několik aktivit a sledujte, která ho nejvíce baví, respektive která je pro něj nejzajímavější. Pomozte mu se v nich zdokonalit, ale pozor, zase na něj příliš netlačte a nemějte přehnaná očekávání. Příliš velký tlak a očekávání ze strany rodičů naopak mohou potlačit prvotní zájem o aktivitu, a tedy i rozvoj případného skrytého talentu.


Dítě je výjimečné i bez talentu

Každý rodič věří, že jeho dítě je výjimečné. Výjimečnost se však nemusí projevovat nutně talentem. Často se nachází v samotné povaze dítěte. Proto spíše než na aktivní hledání talentu (který se nemusí objevit), se zaměřte na hledání a rozvoj silných stránek vašeho dítěte. Sledujte, jak se vaše dítě projevuje a snažte se odhalit jeho přednosti a ty mu pak pomozte dále rozvíjet. Nejen že tím pomůžete dítěti k jeho sebepoznání, ale usnadníte mu i hledání svého místa v životě.

Umět skvěle hrát fotbal či nádherně zpívat je krásná věc, ale v běžném životě tyto dovednosti dítě využije daleko méně. Zaměřit se na silné stránky je proto lepší strategií. Navíc bez určitých vlastností by se kolikrát ani samotný talent nerozvinul.



Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.


Kdo pro vás články píše

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) nebo si oddychne při cvičení jógy.