Jak vychovat sebevědomé dítě

27.11.2020

Každý rodič si přeje, aby jeho dítě mělo zdravé sebevědomí a v dospělosti se dokázalo postavit na vlastní nohy. To, jakou povahu bude dítě mít úplně ovlivnit nelze, ale zda si bude dítě věřit, to lze zajistit výchovou. Jak tedy vychovat sebevědomé dítě? Zde je pár tipů, jak na to.

Chvalte snahu, ne výsledek

Naučte vaše dítě, že snaha a úsilí jsou důležitější než finální výsledek. A i když se občas něco nepovede, vždy vyzdvihněte jejich snahu, kterou do dané činnosti vložili. Dítě se tak nejen nebude cítit špatně, ale bude vědět, že snaha se cení. Snaha jako taková má v dlouhodobém měřítku daleko pozitivnější vliv na budování sebevědomí než to, že se věci daří.

Nechte je zkoušet nové věci

Podporujte děti v rozšiřování svých obzorů a zkoušení nových věcí. S každou nově naučenou dovedností se posiluje víra v jejich schopnost zvládnout vše, co jim život přinese.

Neúspěch berte jako cennou zkušenost

Žádný učený z nebe nespadl a málokdy se něco povede ihned napoprvé. Jděte příkladem a naučte své děti, že neúspěch je součástí života. Neznamená to konec, naopak je to příležitost se poučit do budoucna.

Kdo vydrží, vyhraje

Učte své děti, že nic se jen tak nestane. Ať už chce vaše dítě umět kreslit, hrát fotbal nebo umět odříkat básničku jinak, než pravidelným zkoušením se v dané věci nezdokonalí. Motivujte děti, aby vydržely a šly za svými cíli, ať jsou jakékoli.

Buďte nápomocní, ale nekontrolujte

Přílišná kontrola a časté zásahy rodičů již v brzkém věku vedou k tomu, že děti mají nízkou důvěru ve svou schopnost zvládnout věci samy. Jako rodiče nabídněte pomocnou ruku, nasměřujte děti správným směrem, ale nechte je ať se snaží daný problém vyřešit sami a po svém.


Toto je jen několik tipů, jak pomoct vašemu dítěti získat sebedůvěru. Ovšem ve všech bodech výše jste klíčoví vy jako rodiče. Pro vaše děti jste vzorem, proto je nutné, abyste body výše používali nejen ve vztahu ke svým dětem, ale i k sobě samým. Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.


Kdo pro vás články píše

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka Martínková. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) či nebo si oddychne při cvičení jógy.