Soustředěnost: proč je důležitá a jak ji cvičit u malých dětí
Soustředění neboli schopnost plně věnovat pozornost určité činnosti po určitý čas je něco, co se učíme celý život. Někdo má se soustředěním menší, někdo větší problémy. Díky soustředění se dokážeme snáze učit nové věci, zdokonalovat své dovednosti, ale i lépe rozvíjet společenské vztahy. Navíc díky soustředěnosti se umíme lépe ovládat a bojovat s frustracemi. V soustředění je síla, která nám může pomoct k dosažení našich cílů. Stejně jako jiné schopnosti i soustředění je možné trénovat a zdokonalovat ho.
To si jistě umíte představit u dospělého člověka, nebo žáka 2. stupně, ale copak lze trénovat soustředění u batolete? Vždyť děti v tomto věku neposedí, pořád jsou v pohybu, lítají od jedné hračky k druhé. Udržet je na jednom místě je nadlidský úkol. Přesto existují možnosti, jak děti již v raném věku učit soustředění, respektive prodlužovat jejich míru soustředěnosti.

Nemějte přehnaná očekávání
V první řadě, je potřeba nemít na dítě přehnaná očekávání. Podle expertů na rozvoj dětí, nejsou děti v 15 měsících schopné vydržet u jedné aktivity déle než minutu. Až mezi 3 až 4 roky jsou schopné strávit jednou činností max. 10 minut.
Nečekejte tedy, že ve dvou letech bude dítě sedět v tichu s jednou hračkou půl hodiny. Přehnané nároky rodičů vedou k rozmrzelosti dítěte a výbuchům vzteku a jiným nepříjemným projevům. Každé dítě se vyvíjí vlastním tempem, a s tím i jeho schopnost soustředit se.
Jak prodloužit dobu pozornosti
To ovšem neznamená, že nemůžete
jako rodič pomoct svému dítěti v jeho rozvoji. Zde je pár tipů, jak naučit
dítě delšímu soustředění.
Vytvořte klidné prostředí
Na rozdíl do dospělých, děti (a batolata především) je možné velmi snadné rozptýlit. Proto během hraní vypněte televizi, hudbu ztlumte na minimum a hrajte si na uklizené ploše, kde nebudou dítě rozptylovat jiné hračky.
Buďte součástí jejich hry
Studie prokazují, že děti se déle soustředí na hru, pokud se do ní zapojuje i sám rodič. Pokud tedy s dítětem děláte nějakou společnou aktivitu, buďte toho součástí, a ne jen pasivním pozorovatelem. S dětmi komunikujte, vnímejte jejich přání a potřeby a hrajte podle jejich pravidel.
Podporujte děti v tom, co je baví
Děti si hrají
s tím, co je momentálně zajímá. Proto je nenuťte si hrát s něčím
jiným, pokud to nechtějí. Naopak, podporujte je v hraní s tím, co mají
rády. Pokud vaše dítě miluje stavení z kostek, povzbuďte ho, aby postavilo
co nejvyšší věž. Snaží se přijít na vyřešení vkládacích puzzlů? Pomozte mu je
dokončit. Díky těmto úspěchům bude dítě motivováno vydržet u aktivit déle.
Soustředěnost není jen o dokončení úkolů
Spolu se soustředěností úzce souvisí i schopnost vnímat okolí a sebe. Proto v rámci her snažte procvičovat i jejich pozornost. Může jít o hraní pexesa, povídání si o knížce nebo jen pouhé pozorování věcí a osob ve svém okolí a jejich popisování (např. v obchodě nechte dítě, ať vám najde červené ovoce, při čekání na autobus ho vybídněte, ať najde lidi s brýlemi apod.). Dítě si tak uvědomí, že svět kolem něj je plný věcí, kterým stojí za to věnovat pozornost.
Líbil se vám náš článek a chtěli byste dostávat upozornění na nové články? Přihlaste se k odběru, nebo nás sledujte na našem Facebooku a Instagramu.
Kdo pro vás články píše

Zajímavé čtení o výchově, vývoji a rozvoji dětí pro vás (nás) připravuje Katka Martínková. Katka je momentálně na mateřské se svou 2letou dcerou Emilkou. Úvahy o rodičovství jsou tedy jejím denním chlebem. Navíc psaní ji ohromně baví a kreativně naplňuje. Když má chvíli od rodičovských povinností, tak se ráda začte do nějaké pěkné knihy (žánr nehraje roli) nebo si oddychne při cvičení jógy.